Kā informācijas tehnoloģijas mainīs mūsu dzīvi nākamo 5 gadu laikā?

Kopš tehnoloģiskais progress ieskrējās kopā ar industriālo revolūciju, tas ir aizrāvis cilvēku iztēli. Redzot cik strauji tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīvi, radot jaunas iespējas, ir ļoti kārdinoši spekulēt par to, kādas dāvanas inovācija mums sarūpēs nākotnē. Cilvēkiem gan tas pārāk labi nepadodas. 1985. gada filmas “Atpakaļ Nākotnē 2” autori centās paredzēt 30 gadus tālu nākotni, redzot tajā lidojošas mašīnas un citus brīnumus. Tomēr 2015. gads atnāca un aizgāja, bet sastrēgumu uz ielām joprojām paliek tikai lielāki. Daudz vieglāk ir paredzēt tuvāko nākotni. Ir zināms, ka informācijas tehnoloģiju giganti strādā pie vairākām idejām pēc kurām ne tikai ir pieprasījums, bet kuras arī darbojas konceptuāli un tās ir tikai nepieciešams mazliet pieslīpēt, pirms tās būs pilnībā gatavas patērētājiem. Tādēļ varam būt visai pārliecināti, ka šīs tehnoloģijas nokļūs mūsu rokās nākamo piecu gadu laikā.
2007. gadā “Apple” izlaida “iPhone” viedtālrunis un neatgriezeniski izmainīja to, ko sagaidām no saviem mobilajiem telefoniem. Tomēr šajā ierīcē nebija neviena komponenta, kas nepastāvēja iepriekš. Skārienjūtīgi ekrāni un neskaitāmas papildus funkcijas pastāvēja jau iepriekš, tomēr “Apple” bija pirmie, kuriem izdevās tās eleganti apvienot ierīcē, kas bija ērtāk lietojama un funkcionālāka par konkurentu piedāvāto. Līdzīgā situācijā šobrīd varētu būt virtuālās realitātes tehnoloģija. Tehnoloģiju izstrādātājiem parasti ir nepieciešams nedaudz laika, lai saprastu kā tehnoloģiju iesaiņot tā, lai ar to nopelnītu lielu naudu un tā atrastos katrā mājoklī. Virtuālajai realitātei ir potenciāls uz visiem laikiem izmainīt to, kā mēs strādājam un izklaidējamies. Jau šobrīd tirgū ir pieejamas virtuālo briļļu ierīces videospēlēm, bet tas ir tikai šīs tehnoloģijas sākums.
Tirgū ir milzīgs pieprasījums pēc bez vadītāja automašīnām. Visā pasaulē ir aptuveni 200 miljonu profesionālu šoferu, kas strādā kravu un pasažieru pārvadājumos. Vienlaicīgi, atkarībā no valsts, viena šofera darba alga gadā sastāda no tūkstošiem līdz desmitiem tūkstošu eiro. Turklāt šādas summas uzņēmējiem ir jāmaksā, lai algotu darbiniekus, kuri strādā ierobežotu diennakts laiku. Līdz ar to ir skaidrs, ka, ja šodien tirgū parādītos automašīnas, kuras varētu iztikt bez vadītāja, kuru ierobežo cilvēciskās vajadzības pēc miega un atlīdzības par virsstundām, pārvadājumu industrija būtu gatava maksāt milzīgas summas, lai tās iegūtu. Jau šodien ir pieejami pirmie šādi auto, tomēr tehnoloģija vēl nav pilnībā attīstījusies. Ir sagaidāms, ka nākamo piecu gadu laikā tā tiks pieslīpēta un bez vadītāju auto kļūs par mūsu ikdienas sastāvdaļu.
Viena no informācijas tehnoloģijām, kas pēdējo gadu laikā ir spēcīgi attīstījusies, ir sarunas interfeisa botu programmas. Ja gribam uzzināt, kad ir nākamā teātra izrāde vai hokeja spēle, mums vairs nav manuāli jāieraksta jautājums meklēšanas dzinējā, tā vietā varam mutiski uzdot jautājumu viedtālrunim un saņemt gandrīz tūlītēju atbildi. Protams, sarunas interfeisa funkcionalitāte mūsu telefonos neaprobežojas tikai ar meklēšanas dzinēju izmantošanu, bet ir paredzams, ka tuvākajos gados tā būs daudz plašāk izplatīta arī citās ierīcēs. Mākslīgās inteliģences tehnoloģijas turpina pilnveidoties un līdz ar to nākotnē pogas būs jāspiež vēl retāk kā šodien.
Tehnoloģiskais progress nebeidz pārsteigt. Desmit gadus atpakaļ varējām skatīties uz piecdesmito gadu fotogrāfijām, kurās ir redzami pirmie datori, kas aizņēma lielas istabas, un smīkņāt, jo uz mūsu galdiem stāvēja daudzkārt mazākas ierīces ar daudz lielāku jaudu. Šodien arī varam atskatīties uz šo desmit gadu pagātni, kā uz senu vēsturi, jo tagad mūsu kabatās ielien datori, kas ir vēl jaudīgāki par tiem. Ir skaidrs, ka pēc desmit un vairāk gadiem atskatīsimies uz tagadni ar līdzīgām sajūtām, jo zinām, ka jau pati drīzākā nākotne mūs sagaida ar aizraujošām jaunām iespējām.