Kādos mājokļos dzīvos nākotnes cilvēki?

Domājot par augstajām tehnoloģijām, nekustamais īpašums parasti nav pirmā asociācija. Tomēr nami, kuros dzīvojam ir viens no būtiskākajiem mūsu dzīves aspektiem. Ņemot vērā to, ka informācijas tehnoloģijas ienāk katrā mūsu dzīves nozarē, protams, ka tās atstās iespaidu arī uz mūsu mājām.
Nākotnes mājās daudz vairāk uzmanības tik pievērstas enerģijas ekonomikai, draudzībai pret vidi un papildus funkcionalitātei, kādu dāvā mūsdienu tehnoloģijas. Jaunās tehnoloģijas tiks izmantotas, lai mājas padarītu par neatkarīgām ekosistēmām, kas būs minimāli atkarīgas no kopējiem pilsētas inženiertīkliem. Pieaugot sabiedrības bažām par klimatu, jau mūsdienās daudzi nami ir aprīkoti ar datorsistēmām, kas ļauj efektīgām izmantot siltumenerģiju. Šīs sistēmas ļauj regulēt atsevišķu istabu temperatūru un gaisa mitrumu tā, lai pēc iespējas mazāk enerģijas tiktu izniekotas. Pēdējā laikā populāra izvēle modernos mājokļos ir saules bateriju izvietošana uz ēku jumtiem, bet nākotnē mēs iesim vēl soli tālāk. Saules baterijas noklās visas ēku fasādes, ieskaitot logus. Patiesībā, nākotnes gudrajiem mājokļiem nemaz nebūs tādu logu, kādus mēs tos pazīstam šodien. Zinātnieki rūpīgi strādā pie gudrajām šķiedrām – materiāla, kas var mainīt savu caurredzamību, pakārtojoties lietotāja vēlmēm. Kad nākotnes mājokļos dzīvojošie to vēlēsies, jebkurš ārsienas posms kļūs caurskatāms, kā stikla rūts. Bet, kad logs nebūs nepieciešams, tas pārtaps atpakaļ saules baterijā. Rītdienas mājokļi izmantos līdzīgas datorsistēmas, kādām mēs taupām enerģiju un regulējam klimatu šodien, bet to funkcionalitāte būs daudz plašāka. Regulējot ārsienu gaismas caurlaidību, šīs sistēmas dienas laikā uzņems pēc iespējas vairāk dabīgā siltuma kopā ar saules stariem, samazinot mūsu apkures izdevumus atvieglojot slogu uz dabu, kāds mūsdienās rodas dedzinot ogles siltumenerģijai.
Viens no karstākajiem modernās arhitektūras aktuālajiem virzieniem ir dārzu ierīkošana uz māju jumtiem un speciālās terasēs. Dzīvojot lielpilsētās, cilvēkiem pietrūkt gabaliņš dabas, kuru var saukt par savu. Dažādu vertikālo dārzu ierīkošana dārzos ir labs risinājums, kā jumta terasēs radīt lielāku plašuma sajūtu, vienlaicīgi pārstrādājot vairāk ogļskābās gāzes skābeklī un uzlabojot pilsētas gaisa kvalitāti. Arī mūsdienās klimatu šajos dārzos regulē ar datora palīdzību un ir paredzams, ka nākotnē, tas iegūs papildus funkcionalitāti, veidojot uz jumtiem un terasēm no apkārtējās vides neatkarīgu klimatu. Kā jau augstāk minēts, nākotnes nami būs pēc iespējas neatkarīgas ekoloģiskās vienības, kas pārstrādās pēc iespējas vairāk enerģijas. Nozares speciālisti paredz, ka nākotnē nami paši spēs pārstrādāt atkritumus, kanalizāciju un attīrīt izlietoto ūdeni. Apvienojot šos procesus ar elektroenerģiju, kādu ir paredzēts iegūt no plašākās saules bateriju lietošanas, šīs mājas patiešām būs patstāvīgas vienības.
Pateicoties tādu tehnoloģiju attīstībai, kā lietu internets un balss interfeiss, lielākā daļa no mājokļu funkcijām būs vadāmas ar balss komandu palīdzību. Mājokļi pielāgosies iedzīvotāju dienas ritmam, ieslēdzot gaismas, kad mums ir jāceļas uz darbu, iepriekš uzsildot dzīvojamo telpu tādā temperatūrā, kādu esam izvēlējušies darba dienu rītiem un sagaidot mūs ēdamistabā ar karstu kafiju un brokastīm. Nākotnes interjers vairāk balstīsies uz funkcionalitāti, nevis nepraktisku dizainu. Pateicoties interaktīvajām sienām, telpu atmosfēru varēs pielāgot no mirkļa uz mirkli. Ja brokastojot vēlaties, skatoties uz istabas sienām, redzēt Niagāras ūdenskritumu, vai Amazones mūžu mežus augstas izšķirtspējas kvalitātē – nekādu problēmu. Ejot gulēt varēsiet izvēlēties kaut ko mierīgāku, piemēram, Piena ceļa galaktiku, vai Himalaju kalnus.