Kas ir lietu internets?

Lietu internets ir viens no populārākajiem sarunu tematiem, apspriežot tehnoloģijas, kādas mūsu ikdienā ienāks jau tuvākajā laikā. Tas ir koncepts, kam ne tikai piemīt potenciāls iespaidot kā mēs dzīvojam, bet arī to kā mēs strādājam. Bet kas tieši ir lietu internets un kādu iespaidu tas atstās uz jums?
Mūsdienās ātrs interneta pieslēgums ir pieejams teju katrā mājoklī, savienojuma izmaksas krītas, un tirgū parādās arvien vairāk ierīču, kas pieslēdzas bezvadu interneta pārklājumam. Visi šie apstākļi rada auglīgu augsni, lai lietu internets straujāk ienāktu informāciju tehnoloģiju tirgū. Runājot vienkāršoti, lietu internets ir visu ierīču pieslēgšana internetam un to savienošana savā starpā. Un sakot visu ierīču, mēs tiešām domājam tās visas, sākot no telefoniem un kafijas automātiem, beidzot ar veļas mašīnām, gaismas ķermeņiem un visu pārējo, ko vien variet iedomāties. Ja kādai ierīcei ir ieslēgšanas slēdzes, tad nākotnē, tā tiks pievienota lietu internetam. Drosmīgākie eksperti apgalvo, ka līdz 2020. gadam, internetam tiks pieslēgtas 56 miljardi elektroierīču visā pasaulē.
Jaunie pasaules likumi diktēs, ka viss, kas var tikt pieslēgts internetam, tiks tam pieslēgts. Dzirdēt pēdējo teikumu pirmo reizi, varbūt mazliet mulsinoši. Kādēļ, lai kāds gribētu pieslēgt visas elektroierīces internetam? Ir vairāki piemēri tam, kā tas varētu izskatīties dabā un kādas priekšrocības mēs varētu baudīt dēļ šāda ierīču savienojuma. Iedomājieties, ka jūs esiet ceļā uz tikšanos. Jūsu automašīnai ir pieejama informācija no jūsu plānotāja, tādēļ tā jau ir savlaicīgi sagatavojusi piemērotāko maršrutu, ņemot vērā informāciju par aktuālajiem sastrēgumiem jūsu pilsētas ielās. Ja tomēr aizkavēsieties satiksmē, jūsu mašīna automātiski izsūtīs īsziņu jūsu kontaktiem, ar kuriem esiet norunājis tikties. Ik rītu jūsu modinātājs ne tikai jūs pamodinās, bet paziņos kafijas automātam, lai sāktu kafijas vārīšanu. Iedomājieties, cik vienkāršāka būtu ikdiena birojā, ja printeris pats saprastu, ka jums iet uz beigām A4 papīrs un pats pasūtītu jaunu partiju?
Realitāte ir tāda, ka lietu internets mums piedāvā burtiski bezgalīgas iespējas un noderīgus savienojumus, kurus mēs šodien nespējam pat iedomāties. Nav grūti saprast kādēļ tas ir tik karsts temats šodien, jo tas tiešām paver jaunu iespēju durvis, bet vienlaicīgi nāk kopā arī ar saviem izaicinājumiem. Lielākais no tiem ir drošība. Miljardiem ierīču esot pieslēgtām internetam, ko mēs varēsim darīt, lai saglabātu mūsu informāciju drošībā? Vai kāds varēs vienkārši uzlauzt mūsu tosteri un caur to piekļūt visam mūsu tīklam? Informācijas drošība ir nozīmīgs temats arī šodien, tāpēc nav grūti iedomāties cik nozīmīga kļūs šī saruna, kad internetam pieslēgsim visas mūsu ierīces. Cita problēma ir tā, ka kompānijām būs jāpārstrādā kolosāli informācijas apjomi, kādi nāks no visām tīklā pieslēgtajām ierīcēm. Informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem ir nepieciešams izstrādāt paņēmienus, kā uzglabāt, izsekot un analizēt milzīgajiem informācijas apmēriem, kādi mūs sagaida nākotnē.
Sarunas par lietu internetu notiek visā pasaulē, jau vairākus gadus. Pasaulei cenšas apzināties visas priekšrocības un riskus, kādi nāks kopā ar šīs tehnoloģijas pilnveidošanos. Arī mums katram vajadzētu mēģināt saprast šo tuvojošos fenomenu pietiekoši, lai apzinātos kā tā iespaidos mūsu dzīves personīgi. Skatoties no šodienas perspektīvas, šķiet, ka mēs atkal kritīsim tehnoloģisko iespēju kārdinājumā, pat tad, ja tas nozīmēs lielākus riskus mūsu privātumam. Iespējas, kādas lietu internets piedāvā, ir pārāk kārdinošas pat pagaidām, kad visas iespējas nespējam pilnībā aptvert.