Ko varam gaidīt no mākslīgā intelekta izstrādes?

Mākslīgais intelekts ir pati daudzsološākā tehnoloģija, pie kuras strādājam. Starp zinātniekiem nav pārliecības par to, cik tālu šo tehnoloģiju ir iespējams attīstīt. Tiesa gan, pēdējo gadu laikā, arvien pieaug to ekspertu skaits, kas ir ne tikai pārliecināti, ka ir iespējams izstrādāt pilnīgu mākslīgo intelektu, kurā būs apvienota cilvēka prāta elastība ar silikona čipu skaitļošanas ātrumu. Līdz ar optimistiskākajām prognozēm, vairāk tiek runāts arī par to, kā šī tehnoloģija varētu izmainīt pasauli un ko mums vajadzētu darīt, lai sagatavotos šīm pārmaiņām.
Jau šodien mēs izmantojam ierobežotu mākslīgo intelektu, vairākos savas dzīves aspektos. Sarunas interfeisa programmas, kuras ļauj mums dot balss komandas savam telefonam un saņemt atbildes tādā pat formā, arī ir mākslīgais intelekts. Datorprogrammas, pret kurām varam spēlēt šahu arī ir vienkārša mākslīgā intelekta forma. Autonomās automašīnas, kādas jau ir ienākušas tirgū ir vēl viens mākslīgā intelekta piemērs. Visas šīs programmas, tāpat kā visas pārējās, kādas mums ir pieejamas šodien, ir tā sauktie ierobežotie mākslīgie intelekti. Datorprogrammas, kas vada autonomās automašīnas, vairākos aspektos pārspēj cilvēkus auto vadīšanas spējās. Tomēr šīs programmas būtu pilnīgi bezpalīdzīgas, ja tām būtu jāatrisina vienkārša aritmētiska darbība. Ierobežots mākslīgais intelekts ir spējīgs veikt tikai tās darbības, kuras to sistēmā ir iestrādājuši programmētāji. Par pilnīgu mākslīgo intelektu uzskatītu tādu programmu, kas pati varētu iemācīties pildīt jebkuru uzdevumu, tai skaitā pašas uzlabot savas programmas kodu.
Brīdis, kurā tiks radīta mākslīgā intelekta programma, kas pati būs spējīga sevi uzlabot, tiek saukts par inteliģences singularitāti. Eksperti uzskata, ka, ja kādreiz nonāksim tik tālu, mākslīgā intelekta programma pati spēs sevi pilnveidot eksponenciālā ātrumā un cilvēce iegūs savā rīcībā superprātu, kas spēs atrisināt visas mūsu intelektuālās problēmas, sākot ar zāļu izstrādi visām slimībām un beidzot ar kosmosa rašanās noslēpumu atšķetināšanu. Iespējams tieši šo grandiozo solījumu dēļ daudzi zinātnieki skatās ļoti skeptiski uz mūsu iespējām kādreiz radīt patiesi pilnīgu mākslīgo intelektu.
Tomēr, lai mainītu mūsu dzīvesveidu līdz nepazīšanai, pietiek ar daudz nepilnvērtīgākām programmām. Jau šodien ir izstrādāti mākslīgie intelekti, kas spēj radīt muzikālas kompozīcijas. Lai gan vairums mūzikas cienītāju uzskata, ka datorprogramma nekad nespētu radīt aizkustinošu mūziku, kurā tiktu izteiktas cilvēciskas izjūtas un emocijas, kā pierādījās nesen rīkotā pētījumā, tā nav taisnība. Vairākus klasiskās mūzikas cienītājus izaicināja atšķirt komponista cilvēka melodijas, kuras tika radītas īpaši šim pētījumam, ar mākslīgā intelekta iespēto. Klausītāji ne tikai nespēja atšķirt, kurus skaņdarbus tika sarakstījis komponists ar miesu un asinīm, bet pat lielīja cik izjustas un emocionālas esot tās melodijas, kuras radīja datorprogramma.
Ir daudz un dažādu uzdevumu, kurus jau šodien uzticam mākslīgajiem intelektiem, īpaši tam nepievēršot uzmanību. Piemērs par mākslīgo intelektu mūzikas komponistu ir interesants tādēļ, ka tas izaicina mūsu pieņēmumus par to, kādus uzdevumus veicot, cilvēki ir unikāli un neaizvietojami. Patiesībā, vairākas no profesijām, kuras pēc mūsu priekšstatiem ir pa spēkam tikai cilvēkiem, jau drīzā nākotnē daudz prasmīgāk pildīs mākslīgie intelekti. Tā nebūs pirmā reize cilvēces vēsturē, kad atsevišķu amatu pratējiem būs jāmeklē jauna nodarbe, jo tā ir noticis jau iepriekš. Tomēr iepriekš tehnoloģijas no darba tirgus ir izspiedušas tikai zemu kvalificētus strādniekus, bet mākslīgais intelekts izrādīs konkurenci arī speciālistiem.